
- Автор Yana Medvedeva
- в Без категорії, Цікаве
Мікроклімат у будинку та роль вікон у підтримці його оптимальних показників
Згідно з дослідженнями люди проводять у приміщенні близько 80% свого життя. Параметри внутрішнього середовища важливі не тільки для самопочуття людей протягом дня, а й для їхнього здоров’я загалом.
Одним із факторів, що відчутно впливає на мікроклімат – це вікна.
Мікроклімат та його основні характеристики
Мікроклімат – це параметри навколишнього середовища всередині замкнутого простору, які створюються та підтримуються штучно чи формуються природним шляхом.
Для оцінки сучасних квартир та будинків використовуються такі показники мікроклімату:
- температура повітря усередині приміщень;
- швидкість його руху;
- вологість;
- температура огороджувальних поверхонь (стін, вікон, дверей);
- освітленість;
- шумоізоляція;
- повітрообмін;
- відсутність неприємних запахів та хвороботворних бактерій.
Найважливішими показниками є перші три. Відповідно до санітарних норм оптимальними показниками є:
- Температура: 19-21˚C в холодну та 23-25˚C в теплу пору року. Важливо, щоб температура у всьому приміщенні розподілялася рівномірно, а її перепади протягом доби не повинні перевищувати 2-3 °C.
- Вологість: взимку від 30 до 45% (трохи більше 60%), а влітку від 30-60%.
- Швидкість руху повітря в приміщенні: взимку не більше ніж 0,2 м/с, влітку не більше ніж 0,15 м/с.
У результаті вимоги до мікроклімату зводяться до простого правила: людині в легкому одязі не повинно бути в приміщенні ні холодно, ні спекотно.

На які чинники мікроклімату впливають вікна?
Саме через віконні отвори відбувається до 40% тепловтрат. Тобто практично половина тепла «втікатиме» на вулицю, якщо не потурбуватися про якісні вікна. Це один із найважливіших факторів, який дозволяє підтримувати комфортні показники мікроклімату у житлових приміщеннях.
Вікна повинні допомагати підтримувати оптимальну температуру в будинку цілий рік: взимку зберігати тепло, влітку не впускати спеку з вулиці.
Для цього вони мають бути виготовлені з профілю з добрими теплоізоляційними характеристиками та мінімум з п’ятьма камерами. Наприклад, це можуть бути профільні системи Rehau Euro-Design 70 або Synego.
Не менш важливий і енергозберігаючий склопакет. Для ефективного збереження тепла фахівці рекомендують встановлювати у житлових приміщеннях 2-камерні склопакети з енергозберігаючим напиленням та інертним газом в одній або двох камерах. Зробити склопакет ще теплішим можна за допомогою пластикової дистанційної рамки, яка, на відміну від звичайної алюмінієвої, не пропускатиме холод по периметру скла.
Теплоізоляційні характеристики вікон безпосередньо залежать також і від якості установки. Найтеплішим методом монтажу по праву вважається установка з гідро-пароізоляцією монтажного шва (так званий потрійний монтажний шов або євромонтаж). Докладніше про технологію теплого монтажу ви можете прочитати за посиланням. Додатково утеплити стик віконної рами та отвору в підвіконній зоні дозволяє теплий профіль.
Якщо ваші вікна виходять на південну сторону, то важливо у спеку захистити кімнату від зайвого сонячного випромінювання. Для цього можна використати:
- тонування (докладно про види тонування ми писали у нашій статті);
- мультифункціональні склопакети (як і енергозберігаючі, вони не випускають тепло з приміщення на вулицю, але додатково захищають кімнати від сонячних променів, тобто повітря в будинку не нагріватиметься, а меблі та шпалери не вигорятимуть).
Пластикові вікна допомагають підтримувати оптимальні мікрокліматичні умови: зберігають тепло взимку і не пропускають спеку влітку, захищають від протягів та шуму.
Найкращими на ринку по праву вважаються металопластикові вікна Рехау. Виробник пропонує 5 профільних систем під різні потреби.